Gladiators

2010 – prvá zmienka o univerzitnom hokeji v Trenčíne

Počiatky hokeja na vysokých školách v Trenčíne siahajú do r. 2010,  kedy Vysoká Škola Manažmentu/City University of Seattle prijíma pozvanie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka, na účasť na Turnaji 3 univerzít v Trenčíne.

Turnaj sa konal pod hlavičkou Trenčianskej Univerzity Alexandra Dubčka v Trenčíne a obe vysoké školy sa tak stali mestskými rivalmi, pričom turnaja sa zúčastňovali pravidelne až do roku 2012. Tretím účastníkom bola Univerzita Svätej Alžbety, ktorá  však už v nasledujúcom ročníku neúčinkovala. Turnaj sa každoročne organizoval na zimnom štadióne Mariána Gáboríka a trenčianske mužstvá viedli zástupcovia škôl: Ľubomír Kráľ za TnUAD a Lukáš Frývaldský za CityU/VŠM.

Práve univerzitné mužstvo z VŠM/CityU sa neskôr stáva základom pre vytvorenie univerzitného celku Gladiators Trenčín.

 

2012 – založenie tímu, prvá zmienka o Gladiators Trenčín

V roku 2012 prichádzajú zástupcovia EUHL na VŠM/CityU s ponukou na účinkovanie v novovznikajúcom projekte Európskej univerzitnej hokejovej ligy – EUHL. Po dlhých rokovaniach medzi predstaviteľmi ligy a vedením školy, predovšetkým ohľadne financovania a štatútu,  nakoniec zástupca VŠM/CityU, Lukáš Frývaldský zakladá univerzitný hokejový tím. Pomenovaný je, vychádzajúc z histórie mesta siahajúcej do rímskej ríše, CityU Gladiators Trenčín. Trénerom sa stáva Marián Smerčiak, dlhoročný hokejový reprezentant SR.

Kredit patrí aj samotnému vedeniu VŠM/CityU, ktoré sa odhodláva vstúpiť do tohoto, zatiaľ neznámeho projektu a v prvom ročník hradí všetky náklady spojené s fungovaním tímu.

 

Prvá sezóna  2013- 2014  –   “Original Six“ (pôvodná šestka tímov)

CityU Gladiators Trenčín sa pod vedením manažéra Lukáša Frývaldského a trénera Mariána Smerčiaka radia medzi pôvodnú šesticu tímov EUHL a hneď na úvod si pripisujú výhru nad univerzitným celkom zo Zlína, v historicky prvom zápase EUHL. Sezónu končia na 4. mieste. (Do r. 2019 sa z pôvodnej šestky: Gladiators Trenčín, UTB Zlín, UK Praha, Paneuropa Kings, STU Engineers a VSEMvs,  zachovali iba tímy z Trenčína a Prahy.)

V tejto sezóne tím CityU Gladiators ešte stále trénuje na zimnom štadióne Mariána Gáboríka, avšak ligové zápasy presúva na zimný štadión Pavla Demitru v Trenčíne. K tímu sa pripája Janka Danková, PR a marketingová manažérka. Výrazne tak posilnila marketing či už v printových médiách, sociálnych sieťach, ale aj na školských či športových online portáloch na Slovensku. Okrem toho Janka zabezpečuje aj administratívne záležitosti pre registrácie hráčov a celú správu online súpisiek, nevyhnutných pre účinkovanie v EUHL.

 

Sezóna 2014-2015 –  príchod Romana Moravca – športového riaditeľa,  sťahovanie tímu na štadión Pavla Demitru a spojenie s TnUAD

V roku 2014 tím CityU Gladiators Trenčín, už zastupovaný spoločnosťou FRYSLA Slovakia s.r.o.,  pristupuje k zásadným zmenám a na základe dotačnej dohody z mestom Trenčín prechádza na mestský štadión Pavla Demitru, kde si svojpomocne buduje svoju vlastnú kabínu.

Ďalšou veľkou zmenou je dosiahnutie trojstrannej dohody medzi štatutárom klubu,  vedením  VŠM/CityU a vedením TnUAD, kde sa obe školy a dlhoroční športoví rivali spájajú do jedného univerzitného tímu – Gladiators Trenčín. Dohoda sa nerodila ľahko, kompromis sa musel nájsť napríklad v názve tímu, loga, ale aj farbách dresov.

O dohodu na strane TnUAD sa výraznou mierou zasluhuje jej rektor, Jozef Habánik, ktorý súhlasí so spolufinancovaním chodu tímu aj Trenčianskou Univerzitou Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Dohoda je potvrdená podpísaním rámcovej zmluvy medzi klubom a univerzitou.

Azda najdôležitejšia zmena v doterajšej histórii klubu sa odohráva aj vo vedení, do ktorého finančne vstupuje filantrop, sponzor a športový riaditeľ Gladiators Trenčín, Roman Moravec. Od tejto sezóny tak hráči môžu počítať so špičkovým materiálnym zabezpečením, ktoré nie je bežné ani v niektorých extraligových tímoch.

 

Sezóna 2015-2016 – nadviazanie  oficiálnej spolupráce s extraligovým tímom Dukla Trenčín

Manažéri oboch tímov, Ján Kobezda a Lukáš Frývaldský, sa zaväzujú na historicky prvej spolupráci medzi univerzitným a profesionálnym hokejom na Slovensku. Spolupráca spočíva na niekoľkých úrovniach. Juniori Dukly Trenčín si už počas sezóny môžu vyskúšať zápasy s fyzicky zdatnejšími a staršími hráčmi z EUHL a hrať za tím Gladiators Trenčín.  Ak v hokeji nebudú chcieť pokračovať na profesionálnej báze, Gladiátori im poskytujú možnosť duálneho vzdelávania a síce hrať hokej a študovať zároveň.  Po vzájomnej dohode oboch manažérov sa Gladiátori sťahujú do väčších priestorov, ktoré vznikli presťahovaním posilňovne na poschodie zimného štadióna a rekonštrukciou oboch vzniknutých priestorov.  Táto rekonštrukcia v hodnote cca 15.000€ bola financovaná zo súkromných zdrojov p. Romana Moravca.

V tejto sezóne sa zároveň k vedeniu tímu pripája aj jeho dlhoročný hráč, Tomáš Volek, ktorý postupuje na post asistenta trénera.

 

Sezóna 2016/2017 – vynútené sťahovanie do iných priestorov

V tejto sezóne tím výrazným spôsobom poznačuje úmrtie manažéra Dukly Trenčín, Jána Kobezdu (+41), ktorý bol oporou Gladiators pri rokovaniach s extraligovou Duklou Trenčín. Po výmene na trénerských a manažérskych postoch HK Dukly Trenčín sú Gladiátori nútení hľadať svoje nové miesto na mestskom štadióne a opäť sa sťahovať. Tentokrát  zo zrekonštruovaných priestorov bývalej posilňovne prestavanej na kabínu, do štandardnej kabíny, zrekonštruovanej Duklou Trenčín. Podľa dohody vedení oboch tímov, rekonštrukciu novej kabíny hradila Dukla Trenčín, ako kompenzáciu za sťahovanie.

 

Sezóna 2017/2018 – Príchod manažéra Petra Uhera a  konsolidácia tímu

V tejto sezóne prichádza posilniť tím na manažérskom poste Peter Uher. Je to v čase, kedy tím prechádza ťažkým obdobím a to hlavne z nedostatku kvalitných hráčov, schopných hrať náročnú a čím ďalej kvalitnejšiu ligu. Túto sezónu môžeme nazvať aj konsolidačnou, kedy sa tím sústredil najmä na prípravu a nastavenie systému do tej nadchádzajúcej.

 

Sezóna 2018/2019 – Výmena trénerov, štipendijný systém

Po konsolidačnom roku prichádza zásadná zmena, kde opäť výrazným spôsobom pomáha športový riaditeľ Roman Moravec, ktorý nastavuje nový štipendijný systém a ďalšie materiálovo-technické zabezpečenie, nad rámec bežných štandardov aj v profesionálnych ligách. Vytvára tak špičkové podmienky a atraktívne prostredie pre nových hráčov-študentov.

Ďalšou veľkou zmenou je výmena na trénerskom poste, kde dlhoročného trénera Mariána Smerčiaka, strieda ďalší  reprezentant – Branislav Jánoš.

Aj v tejto sezóne tím zastrešuje obe vysoké školy, pričom o pokračovanie VŠM/CityU sa najviac zasluhuje najmä rektorka školy, Edita Hekelová.

 

Sezóna 2019/2020 – Predčasne ukončená, Gladiátori v semifinále

Aj v druhej sezóne pod vedením Braňa Jánoša pomýšľali Gladiátori len na tie najvyššie ciele. Po základnej časti im patrilo 3. miesto, v štvrťfinále si porazili s rumunským nováčikom Sapientia U23 a to výsledkami 5:0 a 8:0. Trenčania sa tak prebojovali do semifinále, v ktorom sa mali postaviť proti súperovi z Prahy, no pre predčasne ukončenú sezónu sa nestihol odohrať ani jeden zápas.

Trenčanom sa v tejto sezóne podarilo zvíťaziť na turnaji SEKLER CUP v Rumunsku, kde ani raz nezakopli a postupne porazili Nitru, Prahu a tiež Sapientiu.

V rámci individuálnych čísiel sa najviac darilo v sezóne Matúšovi Trenčanovi (10+8) a tiež Miroslavovi Švantnerovi a Jozefovi Huňovi.

V tejto sezóne sme začali naplno využívať náš Youtube kanál a streamovať každý domáci zápas, pričom náš dvorný komentátor Marek, s ktorým sme začali spoluprácu v závere minulého ročníka, nezostal verejnosti nepovšimnutý a odvtedy komentoval zápasy napr. pre HK Dukla Trenčín. O jeho originálnom spôsobe komentovania bolo písané na stránkach www.hokejportal.net či na www.hokejovysvet.sk

 

Aktuálne tím zastrešuje Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, pod vedením:

Roman Moravec – športový riaditeľ

Lukáš Frývaldský – generálny manažér

Peter Uher – manažér

Janka Danková – manažérka pre PR & Marketing

Branislav Jánoš – hlavný tréner

Tomáš Volek – asistent trénera

 

Sociálne siete:

Facebook: Gladiators Trenčín (fanpage)

Instagram: gladiators.trencin (založený v novembri 2019)

Youtube: Gladiators Trenčín TV