Univerzitní brankári Páleš a Dušák trénujú s A-tímom Dukly Trenčín

Brankárska dvojica Páleš -Dušák z univerzitného hokejového tímu Gladiators Trenčín sa učí a napreduje v spoločnosti profesionálov. Na tréningy chodievajú obaja menovaní s A-tímom Dukly Trenčín.

Univerzitný tím Gladiators Trenčín, pôsobiaci v Európskej univerzitnej hokejovej lige (EUHL), sa ako prvý slovenský účastník spomínaj súťaže dohodol na spolupráci s klubom, ktorý má mužstvo v najvyššej slovenskej hokejovej súťaži, a síce s HK Dukla Trenčín. To sa písal ešte rok 2015 a odvtedy sa vzájomná spolupráca čoraz viac prehlbuje. V aktuálnej sezóne trénujú gladiátorskí brankári priamo s A-tímom Dukly a na ľade sa tak stretávajú s hráčmi ako sú napríklad Branko Radivojevič, Milan Bartovič či Mário Bližňák. „Je to zásluha trénera brankárov Petra Kosu, ktorý pôsobí primárne pri A-tíme Dukly Trenčín. Dukla trénuje každé ráno tak, že tréneri chcú mať k dispozícii troch brankárov, takže popri Michalovi Valentovi a Marekovi Šimkovi ešte jedného potrebujú. Striedavame sa s Braňom a tiež s ďalšími gólmanmi z juniorky,“ vysvetľuje Dávid Páleš, brankárska jednotka Gladiátorov. Pre dvojicu mladíkov ide o skutočne cennú školu. „Je to pre nás skvelé a posúva nás to vpred. Naberáme skúsenosti a budeme sa ich, samozrejme, snažiť využiť v sezóne naplno,“ pokračoval odhodlane Páleš.

Spomínaný brankár dokonca opisuje tréning s trenčianskymi hráčmi z najvyššej slovenskej súťaže. „Úroveň tréningov je, pochopiteľne, vyššia – či už ide o nasadenie, rýchlosť alebo streľbu. Cítiť ten rozdiel, keď na vás vystrelí rovesník a keď napríklad Milan Bartovič,“ rozosmial sa, „hráči z Dukly sú prosto šikovnejší, alebo teda mali by byť,“ pokračoval so smiechom. Spoluprácu s Duklou a najmä s trénerom brankárov Petrom Kosom si pochvaľuje i druhý gladiátorský gólman, a síce Branislav Dušák. „Peťo sleduje svetové trendy a zúčastňuje sa tiež vzdelávacích seminárov, takže v mojich očiach ide skutočne o profíka, ktorý nám má čo ponúknuť,“ rozhovoril sa, „veľmi sme vďační za túto príležitosť – nielen, že môžeme trénovať s brankárskym trénerom, ale tiež byť na ľade priamo s hráčmi Dukly. Vyslovene je to pre nás česť. Sú tam hráči, ktorých mená poznajú v NHL či KHL,“ pokračoval Dušák, ktorý sa teší z tréningov s Duklou.

Obaja spomínaní gólmani bývajú často súčasťou tréningov nielen A-tímu Dukly Trenčín, ale tiež tých juniorských. Do kontaktu s Petrom Kosom, ktorý je trénerom brankárov i v slovenskej reprezentácii, sa tak stretávajú ešte častejšie. „Peťo chodí na ľad aj s juniormi, takže keď prídeme aj na tieto tréningy, stretávame sa s ním ešte viac. Vždy sa nám snaží pomáhať a tiež poukazovať na naše nedostatky, ktoré je potrebné odstrániť. Snaží sa nás naučiť čo najviac. Pre nás brankárov je veľmi dobré mať vlastného trénera, pretože veľa situácií vidí inak ako bežný tréner a tým pádom nám vie aj viac pomôcť,“ dodal na záver Dávid Páleš, študent fyzioterapie na Trenčianskej univerzite A. Dubčeka v Trenčíne.